Kuźnia
Forum fantastyczne i nie tylko ...

FAQ Użytkownicy Grupy Galerie Rejestracja Zaloguj
Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Szukaj

Mechaniczna pomarańcza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kuźnia Strona Główna -> Science Fiction
Autor Wiadomość
k77k
Muminek



Dołączył: 17 Mar 2007
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:47, 20 Wrz 2007    Temat postu: Mechaniczna pomarańcza

Wydaje mi się, że ten genialny film Stanleya Kubricka z 1971 roku można też zakwalifikować jakoś do nurtu science fiction... Przede wszystkim dlatego, że opowiada historię rozgrywającą się w nieokreślonym czasie i w wymyślonym miejscu będącym jakąś dekadencką mutacją przemysłowej części Anglii...
Ktoś widział? Jeśli nie, to zdecydowanie polecam. Bardzo wpływa na świadomość i na pojmowanie niektórych spraw. Tematem filmu jest dylemat moralny, w którym stajemy przed możliwością ograniczenia wolnej woli człowieka dla dobra ludzkości. Czy na pewno świat nieznający zła byłby światem lepszym?

Na mnie film Kubricka zrobił niesamowite wrażenie, a widziałem go nie tak dawno temu (będzie z rok, dwa lata...). Jest bardzo specyficzny i na pewno trzeba podejść do niego z dużym dystansem, bo w dużej mierze jest on alegorią różnych zjawisk. Czasem jest groteskowo, czasem dojmująco...

A skoro już jesteśmy przy filmie... Może ktoś przeczytał książkę, na podstawie której Kubrick zrobił film? Napisał ją Anthony Burgess w 1962 roku. Ja co prawda czytam ją w zawrotnym tempie jednej strony na pół roku, ale już mogę powiedzieć, że sprawa niesamowita. Naprawdę warto się zainteresować choćby z tego względu, że język powieści jest bardzo innowacyjny. Burgess specjalnie dla swojej historii stworzył nowy język oparty na naleciałościach z rosyjskiego (i tu brawa dla polskiego tłumacza, który popełnił prawdziwe arcydzieło przekładu). Oczywiście, specyficzny język jest również obecny w obrazie Kubricka.


EDIT: Dobra, w sumie można by ten topik mównąć do "Produkcji wszelakich"...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kuźnia Strona Główna -> Science Fiction Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Elveron phpBB theme/template by Ulf Frisk and Michael Schaeffer
Copyright Š Ulf Frisk, Michael Schaeffer 2004


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin